PIESZY SZLAK SW. PAWLA. BIBLIJNA TURCJA

 


PIESZY SZLAK ŚWIĘTEGO PAWŁA. BIBLIJNA TURCJA


Pieszy Szlak Św. Pawła wytyczony został przez Kate Clow[1] i Terry`ego Richardsona. Wiedzie z Perge, położonego 10 km od Antalya przez Adada i kończy się w Yalvaç (starożytnej Antiochii Pizydyjskiej). Druga, alternatywna i bardziej malownicza odnoga tej trasy biegnie od Aspendos, wspina się na płaskowyż anatolijski, przez Narodowy Park Köprülü Kanyon, który ma ponad 400ha lasu cyprusowego i łączy się z głównym szlakiem w  Adada. Trasa ma około 500km.

Szlak opracowany w 2004 r. i otwarty w 2008 r., stał się bardzo popularny, zwłaszcza po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI Jubileuszowego Roku Świętego Pawła z okazji dwutysiąclecia urodzin Apostoła Narodów, który obchodzony był od 29 czerwca 2008 do 29 czerwca 2009 r. 

Turcja, chociaż ma wielkie możliwości, to jednak nie ma wielu oznaczonych tras turystycznych, tak jak to mamy w przypadku naszych polskich szlaków pieszych czy też rowerowych. Powodem jest to, że w Turcji panują trudne naturalne warunki, związane z ukształtowaniem terenu, wysokimi temperaturami. Z tego też powodu nie ma wielu wytyczonych szlaków. Trekkingowe wyprawy odbywają się zazwyczaj w grupach i z przewodnikiem. Szlak Św. Pawła, w porównaniu z Szlakiem Licyjskim, nie jest trudny, chociaż oczywiście wymaga odpowiedniego przygotowania. Można go przejść o każdej porze roku.

 

Via Sebaste. Foto: Huseyin Turkeli

W starożytności podróżowanie było niebezpieczne, właściwie nie podróżowano samotnie. W Drugim Liście do Koryntian, Św. Paweł sam opisuje zagrożenia jakie czyhały na niego podczas wyprawy:

"Często w podróżach, w niebezpieczeństwach na rzekach, w niebezpieczeństwach od zbójców, w niebezpieczeństwach od własnego narodu, w niebezpieczeństwach od pogan, w niebezpieczeństwach w mieście, w niebezpieczeństwach na pustkowiu, w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach od fałszywych braci; w pracy i umęczeniu, często na czuwaniu, w głodzie i pragnieniu, w licznych postach, w zimnie i nagości..." (2 Kor 11.26-27)

Huseyin Turkeli na szlaku trekkingowym. Foto: zbiory własne H.Turkeli 

Apostoł podróżował w grupie, zawsze miał ze sobą współtowarzyszy. W taką podróż należało się odpowiednio przygotować. Wziąć zapas jedzenia, wody, namiot, ubrania, bo zmieniały się pory roku i warunki atmosferyczne oraz inne niezbędne w podróży przedmioty jak noże i naczynia. Odłączenie się Jana od grupy (Dz 13.13) podczas pierwszej podróży misyjnej zapewne wprowadziło organizacyjne zamieszanie. Dlatego też, być może przed drugą wyprawą misyjną, doszło do ostrego starcia pomiędzy Pawłem a Barnabą. Chodziło ponowny udział Jana w misji. Być może Paweł uznał Jana (Marka), za nieodpowiedzialnego towarzysza podróży i nie chciał się zgodzić na kolejny jego udział w wyprawie apostolskiej. (Dz. 15.36-39).

Posiłek współczesnych podróżników na szlakach trekkingowych. Foto: Huseyin Turkeli

Podróżników po drodze czekały watahy wilków i rozbójnicy. Apostołowie wędrowali zazwyczaj głównymi traktami rzymskimi, gdyż celem były główne ośrodki – miasta. Przy trasach łączących ważne miasta były wioski, osady lub gospody, w których można się było zatrzymać, zjeść, odpocząć i wymienić konie. 

Szlak Św. Pawła pokrywa się częściowo z drogą rzymską nazywaną Via Sebaste.

Via Sebaste zbudowana przez Augusta Oktawiusza, do zwalczania piratów Cylicyjskich. Biegnie od  Licji przez Pamfilię, Pizydię i łączy Macedonię i Syrii. Jedna z odnóg biegnie do położonego nieopodal Alanii miasta Syedra. Dobrze zbudowane, solidne trakty służyły przeprawom dla wojska i stanowiły szlaki handlowe. 

Po drodze napotkać można tubylców i pasterzy. Foto: Huseyin Turkeli

Z cesarskich dróg korzystali upoważnieni i wyposażeni w odpowiednie legitymacje urzędnicy. Zwykli ludzie poruszali się drogami konsularnymi, czyli drugorzędowymi traktami na koniach, na wozach lub pieszo. Paweł z Tarsu poruszał się na ogół głównymi drogami. 


źródło: https://cultureroutesinturkey.com/st-paul-trail/?fbclid=IwAR3hzuRHktB-XNpDIy9i3zc50TWNSDQw1C2qgl5AMmlGkBv6gaMTk1hZKlg

Dla chętnych, którzy chcieliby przejść Pieszy Szlak Świętego Pawła, autorzy trasy przygotowali wszystkie niezbędne informacje o tym jak się przygotować i którędy podążać, zarówno w wydaniu książkowym oraz w postaci aplikacji do pobrania na telefon.  

Góry Taurus. Foto: Huseyin Turkeli 

Projekt "Biblijna Turcja" realizowany jest przy współudziale 
Biura Podróży TURCJA ONLINE
Biura Podróży PACHO TOUR 


[1] Właściwie Catherine Jane Clow, brytyjka, urodzona w 1947 r. , mieszka w Turcji. Opracowała i wydała wraz mapami 4 piesze długie szlaki turystyczne: „Lician Way”, „St Paul Trail”, „Kaçkar Routes”, „Evliya Çelebi Way”. Jej działalność to duży wkład w turystykę turecką. Współpracuje z Ministerstwami Kultury i Turystyki, Leśnictwa, negocjując sprawy ochrony i promocji tras turystycznych.

Źródło:

1. Giovanni Uggeri, Śladami Św. Pawła, przewodnik

2. Portal Culture Routes In Turkey  https://cultureroutesinturkey.com/st-paul-trail/?fbclid=IwAR3hzuRHktB-XNpDIy9i3zc50TWNSDQw1C2qgl5AMmlGkBv6gaMTk1hZKlg

3. Informacje internetowe o Kate Clow

4. Opowieści z wypraw trekkingowych Hüseyin Türkeli https://www.facebook.com/huseyin.turkeli.3  https://www.instagram.com/huseyin_turkeli/


Komentarze