100 MUST SEE. JEZIORO SALDA


 

JEZIORO SALDA

Raj na ziemi, w którym współistnieją biel, błękit i zieleń

Jezioro Salda znajduje się w Turcji w prowincji Burdur, w gminie Yesilova. Położone jest w Górach Taurus na wysokości 1193 m.n.p.m., ma powierzchnię 44 km2 i głębokość 184 m.

Rejon Jeziora Salda jest objęty szczególną uwagą na ochronę środowiska. Woda w jeziorze jest wysoko alkaliczna, ma bogatą strukturę magnezową. Plaża wokół jeziora ma biały kolor, ze względu na zawartość magnezu w wodzie. 

Jezioro Salda. Foto: W.E. Zarucka

Tureckie Malediwy

Przez wyjątkową czystość jeziora oraz kolor od białego przez błękit do ciemnoniebieskiego nazywane jest także Tureckimi Malediwami. Salda przyciąga setki turystów pragnących skorzystać z kąpieli w wodzie o zdrowotnych właściwościach oraz ze względu na możliwość przebywania na łonie natury w otoczeniu pięknych widoków wody, gór, lasów okalających jezioro. 


Jezioro Salda. Foto: Zbiory własne autora

Pomimo otwartej przestrzeni wprowadzony został zakaz palenia papierosów, grilowania, głośnej muzyki. Zapowiadane jest wprowadzenie konieczności ściągania butów przed wstępem na plażę.
.
Jezioro Salda. Foto: zbiory własne autora

Najważniejsza cecha, która wyróżnia Jezioro Salda na tle innych jezior, jest geobiochemiczmy proces ekologiczny odpowiedzialny za tworzenie stromatolitu.

Stromatolity są to formacje skalne powstałe jako efekt uboczny życia sinic, tworzą się w wyniku zmiany klimatu, struktur geologicznych, interakcji bakterii i sinic. Stromolity zaczęły formować się na ziemi około 3,5 miliarda lat temu. Zabarwione na biało hydromagnezją stromality znajdujące się w Jeziorze Salda są współczesną ich formą i aktualnym przykładem tych skamieniałości. 


Biała Plaża Jeziora Salda. Foto: W.E. Zarucka

Znalezione zostały podobieństwa pomiędzy stromalitami hydromagnetycznymi powstającymi w Jeziorze Salda, a skałami zawierającymi węglany na Marsie. Uwagę na to zwracają publikacje NASA.

Jezioro Salda. Foto: W.E. Zarucka

Ze względu na fakt, że formacje stromalitu znajdujące się w Jeziorze Salda są bardzo rzadkie na świecie, powstały programy chroniące te zasoby.

Jezioro Salda. Foto: zbiory własne autora

Jezioro Salda. Foto: W.E. Zarucka

Jezioro Salda. Foto: zbiory własne autora

Jezioro Salda. Foto: W.E. Zarucka
Jezioro Salda dzisiaj (2021)

FAUNA I FLORA JEZIORA SALDA

W okolicach Saldy występują tereny podmokłe, strumienie, wydmy, bory iglaste, lasy, stepy górskie, skały i tereny użytkowane rolniczo. To wszystko jest doskonałym siedliskiem dla zwierząt, ptactwa wodnego. Tutaj znajduje się ważny przystanek ptaków wędrujących. 

Występuje ponad trzysta gatunków roślin wodnych i lądowych. Najważniejsza jest dziewanna bagienna Salda, która jest endemiczna, występuje tylko na obszarze Jeziora Salda. 
Z Alanya, Side, Belek, Antalya i Kemer są organizowane wycieczki fakultatywne do Jeziora Salda
--------- 
Źródło: https://saldagolu.gov.tr/



Komentarze