CUDA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - BISKUPA



CUDA ŚW. MIKOŁAJA - BISKUPA Z MYRY (Turcja)

Pomnik Świętego Mikołaja -biskupa w Demre
Zdjęcie wzięte z internetu

Każdy z nas, już od dziecka wie, jak wygląda Święty Mikołaj. Znamy go jako rubaszną postać, ubraną w czerwony płaszcz, z siwą, długą brodą, przybywającą z Laponii w zaprzęgu z reniferami, z workiem pełnym prezentów w okresie Bożonarodzeniowym. Powszechnie oto takiego Świętego Mikołaja znamy
"Współczesny" Święty Mikołaj pojawił się w 1881 r. w gazecie Harper`s Weekly.  Thomas Nast opublikował ilustrację Mikołaja z długą elfią czapką, który rozdawał prezenty żołnierzom. Święty Mikołaj z Laponii pojawił się w 1927 r. w słuchowisku dla dzieci za sprawą fińskiego radiowca, Markusa Rautio, który umieścił świętego na Górze Korvatunturi - "Wzgórzu Ucho", do którego dzieci mogły szeptać swoje życzenia.
Natomiast znana nam wszystkim postać rubasznego starszego pana, w czerwonym kubraku to pomysł na reklamę Kompanii  Coca Cola z 1930 r.
Turcy mówią o "tym" Mikołaju, że to święty Coca-Coli.

Święty Mikołaj z reklamy CocoColi, zdjęcie wzięte z internetu
Prawdziwy Święty Mikołaj urodził się 15 marca 270 r n.e. (niektóre źródła podają 280 r.),  na terytorium obecnej Turcji - w Patara, tam gdzie nie ma ani śniegu ani mrozu.
Pochodził z zamożnej rodziny. Od dzieciństwa wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na ludzkie nieszczęście. Urodził się w okresie prześladowań chrześcijan. Będąc chrześcijaninem został wtrącony do więzienia za wiarę. Po dojściu do władzy Konstantyna I Wielkiego (cesarza rzymskiego, który jako pierwszy przeszedł na chrześcijaństwo), chrześcijanie otrzymali wolność. Mikołaj objął biskupstwo w Myrze.
Tu rozpoczął swoją działalność. Nawrócił na chrześcijaństwo wielu pogan, dał się poznać ze swojej filantropijnej działalności i miłosiernym uczynkom . Znany był również z tego, że walczył z pogaństwem. Burzył świątynie, a z pozyskanych materiałów budował kościoły i inne obiekty, które służyły ludziom.
Jako biskup brał udział w Soborze Nicejskim w 325 roku.
Zmarł 6 grudnia pomiędzy 342 a 352 rokiem w Myra. Pochowany w sarkofagu umieszczonym w kościele, w którym pracował (obecnie miejscowość nazywa się Demre).

Sarkofag Świętego Mikołaja w Demre
9 maja 1087 r. podczas najazdów Saracenów (muzułmanów) relikwie Świętego zostały zabrane przez marynarzy i przewiedzione do Włoch, do BARI. Obecnie w Bari znajduje się centrum czczenia Św. Mikołaja.

W Kościele Katolickim znany jest jako Święty Mikołaj- biskup z Myry. W Kościele Prawosławnym jako Cudotwórca. Jest to jeden z najważniejszych świętych tej religii.
Co roku tysiące turystów przybywa do Sarkofagu Św. Mikołaja z pielgrzymką. Modlą się o cuda.
W 1863 r. Car Rosji Aleksander II kupił teren, na którym znajduje się świątynia i rozpoczął odbudowę.
Obecnie znajduje się tureckie muzeum. Rząd turecki prowadzi renowację tego miejsca.



Lista cudów dokonanych przez Świętego Mikołaja jest długa. Oto kilka przykładów

TRZY SIOSTRY

Jest to najbardziej znana historia. Otóż, jeden z zubożałych mieszkańców Myry, nie mając  posagu dla swoich trzech córek, co wiązało się z niemożliwością wydania ich a mąż, postanowił uczynić je nierządnicami. Kiedy dziewczyny dowiedziały się o zamiarze ojca zaczęły płakać i lamentować. Przechodzący ulicą Biskup usłyszał przez otwarte okno co się stało i postanowił pomóc. Wrzucił przez okno mieszek złota. Pierwsza siostra została uratowana, to był jej posag. Wyszła za mąż i była szczęśliwa. Po jakimś czasie, Mikołaj dowiedział się, że jest nowy problem z drugą siostrą, którą także trzeba wydać za mąż  i w ten sam sposób pomógł dziewczynie i uratował ją od zguby. Gdy nadszedł czas na najmłodszą, przyszedł z pomocą wieczorową porą. Okna były zamknięte. Biskup wspiął się na dach i przez komin wrzucił trzeci mieszek złota.
Teraz już wiemy, dlaczego "współczesny" św. Mikołaj przybywa nocą i wrzuca nam prezenty przez komin.



MARYNARZE

Na morzu panował sztorm, marynarze nie potrafili znaleźć drogi do portu, zaczęli prosić Boga i pomoc. Ukazał im się Święty Mikołaj i wskazał drogę podczas szalejącej burzy. Od tamtej pory Święty jest patronem marynarzy i podróżnych. Wiele kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja znajduje się na wybrzeżu. W Polsce jest ponad 320 kościołów noszących Jego imię.

ZARAZA

Podczas zarazy, która nawiedziła miasto, namawiał wiernych do żarliwej modlitwy i pomocy jeden drugiemu. Sam nie zważając na nic, z narażeniem życia, usługiwał zarażonym.


SKAZAŃCY
Pewnego razu, Cesarz Konstantyn skazał na karę śmierci trzech mieszkańców Myry. Gdy dowiedział się o tym Mikołaj uznał, że wykroczenie, które dokonali jest niewspółmierne do zasądzonej kary.  Osobiście udał się do cesarza z prośbą o ułaskawienie.








URATOWANIE OD ŚMIERCI GŁODOWEJ

Pewnego razu po klęsce urodzaju panował głód. W tym czasie nie żeglowano nocą. Droga, który można było przepłynąć jednego dnia to było ok 230 km. Każdy statek musiał zawinąć do jednego z portów wybrzeża Morza Śródziemnego. Do Myry przybył statek z żywnością i zacumował w porcie. Biskup poprosił kapitana, aby dał parę worków mąki, bo chciał nakarmić ludzi. Kapitał długo się wahał, towar nie był jego własnością, co powie odbiorcy, po namyśle zgodził się. Kiedy ponownie wyruszył w morze na dalszą drogę okazało się, że po przybyciu swojego portu, kiedy przekazywał ładunek, niczego nie brakowało







WSKRZESZENIE

Jedna z legend głosi, że pewien hotelarz zamordował 3 ludzi za to, że nie uiścili należności za nocleg i ukrył zwłoki. Mikołaj dowiedział się o tym, przyszedł i nakazał wskazania miejsca, gdzie ukryte zostały zwłoki. Święty wskrzesił ich. I uratował tym samym chytrego hotelarza od ognia piekielnego.






ŚWIĘTY MIKOŁAJ jest patronem Grecji, Rosji, Bari, dzieci, panien na wydaniu, marynarzy, flisaków, rybaków, podróżnych, pielgrzymów, sprzedawców zboża i nasion, więźniów, złodziei, studentów, uczonych, bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, kupców, sprzedawców perfum, wina, piekarzy, kancelistów parafialnych.


-----------------------------------------------------
Do miejsca, gdzie żył, pracował i umarł Święty Mikołaj - biskup możesz udać się przebywając na urlopie w Turcji. Szczegóły znajdziesz na stronie :  wycieczki fakultatywne po polsku



WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KOŚCIOŁA - MUZEUM NOEL BABA W DEMRE:















Komentarze

  1. Nastepnym raem tam sie wybiore.Pod warunkiem ze Viola bedzie pilotem tej wytieczki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mam nadzieję na te "cuda Wiolą"w czerwcu, ale do tego czasu chętnie poczytam co nam napiszesz.Cudne to Twoje pisanie i tyle ciekawostek.Ewcia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewa, mam już dla Ciebie przygotowaną trasę. Będzie i zielono i skalnie i wysoko i mokro i wooow :)

      Usuń

Prześlij komentarz