100 miejsc do zobaczenia w Turcji. JASKINIE PIEKŁO I NIEBO
Cennet i Cehennem
Kto z was pamięta, jak w dzieciństwie, z kartki papieru składaliśmy "piekło - niebo" i malowaliśmy na czerwono i niebiesko? Piekło i niebo jest obok siebie.
W Turcji, przez którą płyną rzeki wypływające z biblijnego raju, oczywistym jest, że muszą mieć wrota do niebios i do piekieł. Znajdują się one na południu Turcji, niedaleko miasta Silifke, nad Morzem Śródziemnym.
W lewo do niebo, w prawo do piekła. Foto: W.E.Zarucka |
"Podróż do nieba czy do piekła rezerwuje się w tym samym biurze podróży."
"Podróż do nieba czy do piekła rezerwuje się w tym samym biurze podróży."
Niebiańska Jaskinia i Piekielna Czeluść są to zapadliska powstałe w wyniku zawalenia się stropu na skutek erozji spowodowanej przez podziemny strumień. W tak naturalny sposób powstała ta forma krajobrazu.
Piekło i Niebo z lotu ptaka. Foto: internet, witryna publiczna |
Dostać się do nieba wcale nie jest tak łatwo. Trzeba zejść po prawie 300 kamiennych stopniach o różnej wysokości.
Drogo do Nieba. Foto: W.E. Zarucka |
Tureckie "Niebo" znajduje się pod ziemią
Tuż przed wejściem do jaskini znajduje się bizantyjska świątynia pw. Maryi Panny. Budowla nie posiada dachu, dlatego, że zbudowana została pod naturalnie wysuniętym stropem skalnym. Ze znalezionego napisu wynika, że zbudował ją Paulus dla Matki Bożej, prawdopodobnie w V-VI w. Nie wiadomo do kiedy była użytkowana.
Za kościółkiem schodzi się głębiej do samej jaskini.
Świątynia pw. Maryi Dziewicy. Foto: W.E. Zarucka |
Świątynia pw. Maryi Dziewicy. Foto: zbiory własne autora |
Zejście w głąb jaskini następuje po kamiennych stopniach, które są nierówne i śliskie, ze względu na skraplającą i kapiącą wodę z nawisów skalnych, potem idzie się już tylko po glinie, która także wilgotna jest śliska. Trzeba uważać. Na tym właśnie skupiłam swoją uwagę. W pewnym momencie, będąc już na samym dole, odwróciłam głowę i ... zaniemówiłam. Zobaczyłam niebo.!!! Tak, niebo !!!!
Tego widoku zdjęcia nie oddadzą.
Tak wygląda niebo. Foto: zbiory własne autora |
Wewnątrz jaskini. Foto: W.E.Zarucka |
Niebiańska Jaskinia ma 260 m długości. Spotkałam tam pewnego mężczyznę, który mieszka w pobliskim Silifke. Zaprowadził mnie do miejsca, gdzie wyraźnie słychać szum wody i powiedział, że w lipcu i sierpniu, strumień jest tak duży i wartki, że wybijają spod ziemi fontanny. Zjawisko to potęguje wrażenia.
Wydostanie się z nieba było o wiele trudniejsze. Należało ponownie pokonać prawie 300 stopni.
Droga powrotna. Foto: zbiory własne autora |
Do nieba - do piekła, piechotą będę szła
Do Piekielnej Czeluści nie ma wejścia. Można podziwiać ją z góry z wystającego balkonika, pod którym jest 128 m przepaść.
Balkon nad piekielną czeluścią. Foto: internet, witryna publiczna |
Legenda mówi, że w tej czeluści znajduje się wejście do piekieł, a płynący pod powierzchnią strumień do rzeka Styks przenosząca dusze do krainy umarłych.
Tutaj także mitologiczny potwór Tyfon uwięził bezbronnego Zeusa po bitwie, którą stoczyli w niebie. Lekko ranny Tyfon odebrał broń Zeusowi i przeciął mu sierpem mięśnie ramion i nóg. Mięśnie ukrył w innym miejscu, aby bezsilność Zeusa pozostała na wieki. Hermes i Pan odnaleźli mięśnie i umieścili ponownie w ciele Zeusa. Ten dogonił Tyfona i rzucił na niego Etnę. Tak oto dymiąca i ziejąca Etna jest echem uwięzionego Tyfona.
Sam 128 m lej zrobił na mnie duże wrażenie, wydawało się, że jest tak głęboki, że nawet echo tam nie dochodzi. Zdjęcie wykonał nam chłopak, który wspiął się na kamień nad urwiskiem, do tej pory miękną mi kolana na samo wspomnienie.
Nad piekielną czeluścią. Foto: zbiory własne autora |
Strabon wspomina o Cennet i Cehennem jako o wiecznie zielonym dole wypełnionym krzewami w okolicy, gdzie uprawia się szafran. Opisuje też jaskinię, z której wypływa czysta rzeka, po chwili zanurza się w ziemię i pod ziemią płynie do morza.
Cennet i Cehennem. Foto: W.E.Zarucka |
PS.
Ponowna wizyta w 2021 r. Co się zmieniło?
Po pierwsze wytyczona została nowa droga (podesty) do "Piekła", zamontowana została winda dla osób niepełnosprawnych. Balkonik pozostał, chociaż nie ma do niego dojścia, ale za to wybudowano taras ze szklaną podłogą. Robi wrażenia - zobacz na moim filmie PIEKŁO-NIEBO 2021
Przy wejściu do "Nieba" zamontowana jest winda. Faktycznie, moim zdaniem, szpeci, ale ..... coś za coś. Dzięki temu osoby starsze i niepełnosprawne, czy też mające inne problemy zdrowotne, także mogą zjechać w dół i podziwiać to niesamowite miejsce. Zapraszam do Turcji
Komentarze
Prześlij komentarz